Gasilska intervencija

Gasilska intervencija – od alarmiranja do zaključka

Gasilska intervencija vključuje precej obsežen postopek, ki se prične z alarmiranjem. Klicatelj na center posreduje podatke na način, da pove, kdo kliče, kaj se je pripetilo, kje se je zgodilo, kdaj se je zgodilo, koliko je ponesrečencev, kakšne so poškodbe, kakšne so okoliščine na kraju nesreče ter kakšno pomoč se potrebuje.

V operativnih načrtih lokalne skupnosti je navedeno alarmiranje gasilskih enot. Ustrezno enoto pa se aktivira glede na lokacijo nesreče. Člane enote se alarmira v skladu z operativnim načrtom društva, in sicer glede na potrebe iz alarmnega sporočila.

Stopnje alarmiranje pri gasilski intervenciji

Znano je, da gasilska intervencija vključuje štiri stopnje alarma. To so prva, druga, tretja in četrta. Za prvo je značilno, da se aktivira gasilska enota, ki je odgovorna za operativno območje, na katerem je nastala nesreča in po potrebi še osrednja gasilska enota v občini. Druga stopnja alarma dodatno aktivira še osrednjo gasilsko enoto, če ni bila aktivirana že v prvi stopnji alarma.

Pri tretji stopnji alarma se dodatno aktivirajo še druge gasilske enote na območju občine. Pri četrti pa se aktivirajo še gasilske enote v sosednjih občinah ter druge gasilske enote, in sicer v skladu z regijskimi ali pa državnimi načrti zaščite in reševanja.

Katere so ključne naloge pri gasilski intervenciji oziroma pri alarmiranju

Vsaka gasilska intervencija od gasilcev, ko prejmejo poziv, zahteva, da se takoj odpravijo v gasilski dom, da se oblečejo v zaščitno obleko ter pripravijo na intervencijo. Nato počakajo na nadaljnja navodila vodje oziroma na povelje. Glede na to zasedejo sedež v vozilu. Ko gasilci pridejo na mesto intervencije, se praviloma naredijo nekatere aktivnosti. Vodja enote najprej izvede ogled situacije, gasilci pa počakajo v vozilu na nadaljnja navodila. Glede na povelje se nato izvedejo dodeljene naloge.

Naloge ob zaključku intervencije

Ko je gasilska intervencija zaključena, vodja enote poroča na ReCO in poda vse potrebne informacije. Gasilci očistijo ter pospravijo vso opremo in jo pripravijo za naslednjo intervencijo. Po odobritvi vodje enote lahko zapustijo gasilski dom.